Ak patríte medzi aktívnych vodičov, pravdepodobne si aj vy uvedomujete fakt, že zima sa pomaly, ale isto blíži. S týmto ročným obdobím nepochybne súvisí zmena šatníka, obuvi, ale i pneumatík na vašom vozidle. Viete si predstaviť, že by ste sa v chladnom zimnom počasí prechádzali v sandáloch? S vysokou pravdepodobnosťou ste na túto otázku odpovedali negatívne. A viete si predstaviť, že by ste počas zimného obdobia jazdili na letných pneumatikách? Ak vás táto myšlienka čo i len napadla, okamžite na ňu zabudnite! Totiž, závažne ohrozujete vás, ale i život ostatných účastníkov cestnej premávky!

Vysoká pravdepodobnosť vzniku dopravnej nehody

Ak by ste jazdili po zľadovatenej vozovke na letných pneumatikách, šanca na vznik šmyku je obrovská! Treba si uvedomiť, že zimné pneumatiky majú zhruba o 45% dlhšiu brzdnú dráhu na mokrej vozovke, ba dokonca je odolnosť voči aquaplaningu znížená o 20%. Ak by ste mali tú odvahu jazdiť na letných pneu i v decembri, nečudujte sa, ak bude zhoršená stabilita vo vyšších rýchlostiach či jazdný komfort nebude taký, na aký ste zvyknutý. A to už nehovoríme o možnosti vzniku šmyku na prudšej zákrute, ktorú možno môžete mať na prvý pohľad pod kontrolou, no prečo to riskovať?

Ako mám vybrať spoľahlivé pneumatiky?

Najlacnejšie pneumatiky určené na zimnú prevádzku prešli za posledné roky neuveriteľným vývojom až k podobe, akú poznáme dnes. Pneumatiky držia svoj tvar, prispievajú k nižšej spotrebe, odolávajú nerovným povrchom a zabezpečujú plynulú jazdu. Ich výber sa odvíja nielen v závislosti od ročného obdobia, ale i hĺbky dezénu, tlaku pneumatík či druhu pneumatík na základe typu vozidla. Ich životnosť je zhruba štyri až šesť rokov, no tento fakt ovplyvňuje aj to, ako často jazdíte, aký štýl jazdy preferujete a koniec koncov, či ste začiatočník alebo profesionálny šofér s dlhoročnými skúsenosťami. Hliníkové disky by mali byť súčasťou aj vašej zimnej výbavy, veď kedy inokedy potrebujete docieliť efektívnu jazdu s dôrazom na vysoký komfort, keď nie na zasneženej vozovke, no nie?

 

Facebook Comments