Deti sú veľmi vnímavé a pri ich psychickom rozvoji zohrávajú úlohu nielen rodičia a učitelia, ale tiež prostredie, v ktorom sa pohybujú. Pri výbere škôlky alebo školy pre deti berte v ohľad to či je školská trieda zariadená pre rozvoj detskej kreativity. Ako vyzerá zariadenie tried povzbudzujúce deti ku kreativite a ako kreatívnu školskú triedu vytvoriť?

1. Jednoduchý dizajn

Detskú kreativitu podporuje školský nábytok, ktorý má jednoduchý dizajn. Drevený školský nábytok, ktorý žiadnymi detailmi neruší pozornosť detí, je najlepšou voľbou. V priestoroch materských škôl odporúčame pre deti nakúpiť tiež drevené hračky. Drevo deťom vonia a majú radi mäkkosť tohto materiálu pri dotyku i hraní.

2. Kreatívne farby

Niektoré farby deti utlmia a iné im dodajú energiu, aby dokázali dlhšie udržať pozornosť. Medzi kreatívne farby, ktoré priaznivo vplývajú na sústredenie, patria oranžové a žltá. Obidve farby pôsobia na dobrú náladu detí a rozvíjanie bystrosti.

3. Priestor na hranie

Aj deti v školskom veku potrebujú počas prestávok priestor, kde sa môžu hrať. Hranie je najlepšou cestou k rozvoju takmer všetkých zručností detí. Do priestoru na hranie nemusíte kupovať drahé hračky, stačia stavebnice alebo obrázky na vystrihovanie. Modernejšia škola je predsa o modernom prístupe k vyučovaniu a k oddychu.

4. Relaxačné zóny

Škola nie je len o učení. Projekt modernejšia škola ráta s tým, že v priestoroch školy budú vybudované relaxačné zóny. Miesto s knižkami, farbičkami, omalovánkami alebo možnosťou počúvania hudby pripraví deti na kreatívny proces.

5. Otvorené učebne

V triedach a učebniach vytvorte otvorený priestor. Všetky deti by mali na seba vidieť a mať možnosť sa prejaviť kedykoľvek počas vyučovania. Komunikácia je základom pre rozvoj myslenia a kreatívnej tvorby.

6. Pohybové zóny

Vybudujte v triedach pohybové zóny. Pre správny vývin všetkých duševných schopností je nutná dobrá fyzická kondícia. Pohybové zóny môžu tvoriť drobné športové pomôcky ako fit lopta, švihadlo, hula hoop kruhy alebo rovnovážny banán.

 

 

 

Share this article

Facebook Comments