Auto je vozidlo, ktoré nám má dobre slúžiť, no malo by aj dobre vyzerať. Samozrejme nie každý má na to dostatok finančných prostriedkov a preto je otázka výzoru diskutabilná. Kolesá sú však dôležitou súčasťou vozidla, ktoré musia byť bezpečné a spoľahlivé. Bez nich by sme sa nedokázali nikam pohnúť a preto im treba venovať pozornosť. Ak sa práve chystáte vymeniť auto na letné pneumatiky, možno rozmýšľate aj o zmene diskov. Plechové už dávno nie sú v móde a dokonca zaostávajú nielen výzorom, ale aj kvalitou a inými parametrami.

Prečo by ste sa mali rozhodnúť skôr pre hliník?

Hliník a plech sú úplne rozdielne materiály, čo potvrdzujú aj rozdiely v diskoch. Tie plechové sú hmotnosťou omnoho ťažšie, čo sa odráža na váhe auta a aj jeho spotrebe paliva. ALU disky sa vyznačujú ľahkosťou a väčšou odolnosťou, čo však nie sú najväčšie a najdôležitejšie rozdiely. V prípade dizajnu sú jednoznačným víťazom hliníkové disky, ktoré dokážu z každého auta urobiť jedinečný kúsok. Mladá generácia si auto s plechovými puklicami už ani nevie predstaviť a preto sa hliník stáva akousi samozrejmosťou. Dôvodom, prečo sú tak obľúbené je aj ich údržba, ktorá je veľmi jednoduchá a rýchla. Kým hliníkové disky stačí umyť a opláchnuť, pri plechových sa poriadne natrápite. V prípade čistenia budete potrebovať kefu a trpezlivosť na odstránenie nečistôt a korózie. Nikdy ani po tom najlepšom vyčistení však nebudú vyzerať ako nové a preto je na nich vidieť opotrebovanosť viac ako v prípade hliníka. Dnešná populácia pri výbere pozerá tiež na životnosť, pretože čím dlhšie disky vydržia, tým neskôr budú musieť vynaložiť finančné prostriedky na kúpu nových.

Ak hľadáte také, ktoré namontujete a vydržia vám bez problému dlhé roky, aj v tomto prípade vyhráva práve hliník. Stačí, aby ste si na ne dávali pozor a nezničili ich pri nehode alebo náraze na obrubník a dlhé roky sa nad ich zmenou nemusíte ani zamýšľať. Zaujímavosťou je, že tento druh diskov predlžuje životnosť aj súčiastok na kolesách, za čo môže ich ľahšia váha. Okrem toho majú však aj pozitívny vplyv na spotrebu paliva, čo je rozhodujúcim faktorom mnohých motoristov. Kilogramy na vyše v prípade plechových puklíc je cítiť najmä pri rozbehu, kedy auto spaľuje najviac. Ak chcete tankovať menej, rozhodnite sa práve pre hliník. Niektorí motoristi však argumentujú tým, že cenovo sú výhodnejšie práve plechové. To je síce pravda, no ak si porovnáme kvalitu a životnosť, z pohľadu nákladov vyjdú rovnako. Plechové disky budete musieť vymeniť omnoho skôr a cena za nákup sa vám vyrovná. Ak si na najlacnejšie pneumatiky namontujete plech, je to len na vás. V konečnom dôsledku vo vašom aute sa vozíte vy a preto máte právo rozhodovať o tom, ako bude vyzerať.

Facebook Comments