Jazdu v snehu takmer vždy komplikuje fakt, že vozidlo nemá dostatočnú trakciu na zamrznutom povrchu. Dobré pneumatiky, disky a snehové reťaze vám poskytnú až o 150% lepšiu trakciu pri brodení hlbokým snehom, zamrznutým ľadom a hustým bahnom. Preto je dobré pripraviť sa.

V prvom rade je potrebné mať správnu zimnú výbavu – dobré hliníkové disky sú v zime ľahšie udržiavateľné ako oceľové. Sú ľahšie, pevnejšie a trvácnejšie, pretože lepšie odolávajú negatívnym vplyvom soli, piesku, štrku a pod. Súčasťou uvedomelého vodiča v zime sú aj snehové reťaze. Pri výbere správnych snehových reťazí sa riaďte druhom auta a veľkosťou kolies. Veľkosť reťazí vyberajte podľa rozmeru, aký zimné pneumatiky majú.

Pri výbere reťazí na váš offroad, SUV či 4×4 zvážte oblasť, v ktorej budete najčastejšie v zime jazdiť a druh jazdy. Budete jazdiť tam, kde bude sneh a ľad iba príležitostne alebo denne? Budete jazdiť prevažne po ceste alebo aj mimo nej? Aj odpovede na tieto otázky vás pri výbere reťazí nasmerujú.

Pri jazde so snehovými reťazami je tiež dôležité znížiť jazdnú rýchlosť. Ak pôjdete príliš rýchlo, reťaze môžete poškodiť alebo z kolesa vyzuť. Odporúča sa znížiť rýchlosť na 50 km/h. Snažte sa jazdiť jemnejšie – prehnaná akcelerácia a neprimerané brzdenie vyvinie na reťaze prílišný tlak a môže spôsobiť ich pretrhnutie. Buďte teda opatrní.

Snehové reťaze sa dodávajú v páre. Na 4×4 sa väčšinou obúvajú na prednú nápravu. Ak potrebujete dodatočnú trakciu, lepšiu stabilitu, je dobre zvážiť kúpu dvoch párov snehových reťazí naraz. Reťaze na všetkých kolesách vám poskytnú viac kontroly, najmä ak budete jazdiť dlhé trasy v oblastiach, kde sú snehové reťaze prikázané. Neplatí to však vždy. Niektoré autá sa v chladných podmienkach ovládajú lepšie než iné, takže ťažko zovšeobecňovať.

Dnes je na trhu široký výber kvalitných reťazí, jednými z nich sú inovatívne rýchloupínacie snehové reťaze značky MODULA, ktoré sú okrem iného aj veľmi šetrné k vašim hliníkovým diskom. Alternatívou ku klasickým snehovým reťaziam sú tzv. snehové autoponožky, ktoré sú lacnejšie, veľmi skladné a skvelé skôr pre náhodné či občasné jazdy.

 

 

Facebook Comments