Prečo sú vzťahy medzi svokrami a nevestami väčšinou napäté? A prečo Vás svokra nedokáže pochopiť a myslí si, že nie ste pre jej syna dosť dobrá? Zlé vzťahy medzi svokrami a manželkami ich synov sú zrejme staré, ako ľudstvo samo. Ak máte so svokrou podobné problémy, poradíme Vám, ako zvládať ťažké situácie.

Čo by ste mohli urobiť pre zlepšenie vzťahov?

Predstavte si situáciu. Plánujete, že nasledujúce Vianoce oslávite s manželom a deťmi u svojich rodičov. Dozvie sa o tom Vaša svokra a samozrejme, že sa urazí. Prečo ste ju vynechali? Prečo nebudete tráviť sviatky s ňou? Ako by ste teda mali situáciu riešiť? Svokre svoje plány vopred oznámte a dohodnite sa, že s ňou strávite napríklad 2. vianočný sviatok, prípadne Silvester. Predídete tak hádkam a svokra bude mať pocit, že je súčasťou Vašich plánov. A to je len jedna zo situácií, ku ktorým často dochádza. Ak teda chcete so svokrou vychádzať čo najlepšie, pre „pokoj v rodine“ by ste sa mali pokúsiť o nasledujúce:

  • Nesnažte sa udržať manžela čo najďalej od svokry. Tak všetko len zhoršíte a ešte viac sa odcudzíte. Ukážte jej, že napriek tomu, že už nie je najdôležitejšou ženou v živote svojho syna, predsa ju rešpektujete a on stále zostane jej synom.
  • Z času na čas ju požiadajte o radu, napríklad pri varení. Aj keď tú radu možno nepotrebujete… ukážete jej, že si ju ceníte a jej slová sú pre Vás dôležité.
  • Vaša svokra určite nie je zlý človek a Vaše deti zrejme miluje. Preto ju aj s deťmi navštevujte a snažte sa, aby mali vybudovaný dobrý vzťah.
  • Ak napríklad ochoriete, požiadajte ju o pomoc s upratovaním alebo varením. Určite jej nezabudnite poďakovať a povedať, že si pomoc ceníte. Ak zas ochorie ona, túto pomoc jej oplaťte.
  • Vždy si spomeňte na jej sviatok a ak ju neobdarujete, aspoň jej zavolajte a potešte ju milým slovom.

Možno Vás to bude stáť veľa premáhania a snahy. No určite sa oplatí mať v rodine dobré vzťahy a pokoj aj za cenu toho, že sa občas budete musieť trošku prekonať. Citát neznámeho autora hovorí za všetko: „Svokry zrejme zabudli, že kedysi boli tiež nevestami“. A Vy nezabúdajte na to, že raz budete tiež svokrou a zrejme budete chcieť, aby Vás budúca nevesta mala rada.

 

 

FOTO:  © Monkey Business / Dollar Photo Club

 

Share this article

Facebook Comments