Depresia je ochorenie, ktoré môže postihnúť prakticky kohokoľvek. Nezáleží na povolaní človeka, jeho rodinnom stave a zázemí, zdravotnom stave, kondícii, veku, či finančnej situácii. Mnohí ľudia, ktorí trpia depresiou, o tom dokonca ani netušia. Pretože smútok nie je jediný jej príznak… Iní sa zas ostýchajú priznať si problém a riešiť ho. Prinášame Vám zopár faktov, vďaka ktorým sa o depresii dozviete viac.

  1. Depresia je zdravotný problém! Veľa ľudí sa mylne domnieva, že depresia je iba prejav veľkého smútku. Omyl. Depresia je vážny zdravotný problém, ktorý si vyžaduje liečenie. Rozdiel medzi depresiou a smútkom je veľký. Kým smútok o pár dní, často aj bez akéhokoľvek riešenia pominie, depresia môže pretrvávať roky. A ak je neliečená, môže človeka sprevádzať po celý život a viesť k samovražde.
  2. Depresia postihuje aj silných ľudí. Nemyslite si, že ľudí na vysokých postoch, prípadne zdanlivo pozitívne a silné osobnosti depresia nemôže postihnúť. Nejedna známa osobnosť už týmto ochorením trpela. Depresia často prichádza práve po nejakom vypätí, či veľkom výkone.
  3. Depresia sa prejavuje aj fyzicky. Niektorí ľudia trpiaci depresiou svoju diagnózu nespoznajú práve z dôvodu, že sa prejavuje skôr fyzicky. Nemusia nutne cítiť veľký smútok. Sú skôr unavení, malátni, neschopní bežných činností. Prejavmi depresie môže byť aj slabosť končatín, bolesť hlavy, žalúdka, či nespavosť.
  4. Depresia môže byť dedičná. Nie je to však pravidlo. Riziko ochorenia na depresiu sa zvyšuje približne o 15%, ak ňou trpel aj niektorý z rodičov pacienta.
  5. Depresiu neprekonáte silou vôle. Depresia nie je iba stav mysle. Sprevádzaná je tiež zmenou hodnôt chemických látok v mozgu (napríklad aj nedostatkom magnézia). Preto sa nedá prekonať len pozitívnym postojom a jednoduchou snahou prekonať ju. Samozrejme, pozitívne myslenie je k liečbe nevyhnutné. No samo osebe nestačí.
  6. Depresia sa dá vyliečiť. Ak trpíte depresiou, možno si myslíte, že sa jej už nikdy nezbavíte. No depresia sa dá liečiť. A to kombináciou psychoterapie a medikamentov. Chce to však čas a spoluprácu pacienta.
  7. Antidepresíva nemusíte užívať po zvyšok života. Mnohí ľudia trpiaci depresiou sa boja začať užívať antidepresíva. Myslia si, že ich nebudú môcť nikdy vysadiť. Opak je pravdou. Liečba nimi často trvá len niekoľko mesiacov, nanajvýš zopár rokov, v závislosti od vážnosti stavu.

Ak depresiou trpíte, určite sa nehanbite navštíviť psychiatra. V dôsledku neprimeraného stresu, ktorý so sebou prináša súčasná doba, trpí depresiou čoraz viac ľudí. No s pomocou psychiatra máte veľkú šancu na to, že budete opäť viesť bežný a šťastný život.

FOTO:  © Focus Pocus / Dollar Photo Club

Share this article

Facebook Comments