Kliešte sa vyskytujú v každom ročnom období, no najmä v lete a na jeseň. Ich výskyt je veľmi častý v oblastiach, kde je vysoká tráva, v lese či na lúke. Ak by ste prešli bielou plachtou po tráve, rýchlo by ste zistili, koľko kliešťov sa v danej oblasti nachádza. V prípade, že vás nejaký zasiahne, môžete ho vybrať rýchlo a účinne. Existuje množstvo spôsobov, no my vám predstavíme jeden zaručený a osvedčený, ktorý si zamilujete.

V prvom rade platí, že prevencia je základom. To znamená, že by ste vždy do prírody mali nosiť repelent. Ten si môžete zaobstarať v lekárni alebo v drogérii. Neváhajte investovať do vyššej kvalite, ktorá sa následne odzrkadlí aj na účinkoch a vlastnostiach daného produktu. Do prevencie spadá aj oblečenie. Mali by ste nosiť dlhé veci, aj napriek tomu, že nie vždy to je možné. Ak je vonku príliš veľké teplo, samozrejme, nemusíte si dávať dlhé nohavice a tričko.

Postačí, keď sa po prechádzke dôkladne prezriete. Ak na sebe spozorujete kliešťa, určite hneď nepanikárte. Nie ste predsa prvý ani posledný, kto natrafil na takéhoto parazita a dôležité je, že ste ho na sebe zbadali. Ak sa na to necítite, môžete ísť na pohotovosť, kde vám s vybraním kliešťa pomôžu. Nejde však o nič, čo by ste nezvládli a dá sa to naučiť skutočne veľmi rýchlo. Viete, ako vybrať kliešťa bezpečne, účinne a rýchlo? Na to sme sa pozreli bližšie!

Vezmite si vhodné pomôcky

Základným pravidlom je, aby ste kliešťa za žiadnych okolností nevyberali holými rukami. Zvýšilo by sa totiž riziko nákazy alebo prenosu nejakého ochorenia, keďže kliešť predstavuje istý druh parazita. Preto si na vybratie kliešťa vezmite vhodné pomôcky. V lekárni dnes môžete zakúpiť aj hotovú sadu na vyberanie kliešťa. Určite si však nasaďte rukavice a použite vhodnú pinzetu. Ak po ruke nemáte pinzetu, kliešte alebo špeciálnu kartu, použite papierovú vreckovku. Vždy je lepšie niečo, ako nič a vyberať ho holými rukami, kedy by ste ho mohli rozpučiť.

Nezabúdajte na dezinfekciu

Pred samotným vybratím kliešťa by ste si mali dôkladne umyť ruky mydlom. Miesto, kde chcete kliešťa vyberať dezinfikujte. Určite neskúšajte babské rady, ktoré odporúčajú kliešťa udusiť olejom a masťou. Pri dusení totiž môže kliešť obsah svojich čriev vyvrhnúť do rany, čo by opäť zvýšilo riziko prenosu nákazy.

Po dôkladnej dezinfekcii môžete ísť na vec. Chyťte kliešťa nástrojom, ale vždy tak, aby bol nástroj čo najbližšie k pokožke. Je totiž dôležité, aby ste mu nestlačili nechtiac brucho, ale podobrali ho pri hlave.

Ťahanie kliešťa

To, ako budete ďalej postupovať je už len na vás. Pred ťahaním kliešťa sa niekedy odporúča tohto parazita aj mierne pootočiť, aby sa dokázal uvoľniť cement okolo sacieho orgánu. Niektorí ľudia zase kliešťa len vykývu, aby sa trochu uvoľnil od kože. Vždy sa však riaďte tým, aby ste kliešťa nepatrným spôsobom nerozpučili a nevytlačili tak jeho obsah čriev do vašej rany.

Po úspešnom vytiahnutí nezabudnite opäť na dezinfekciu rany a dôkladnú kontrolu. Celé miesto si prezrite, aby tam náhodou neostala hlavička kliešťa alebo nejaká jeho iná časť. Ak by ste mali nežiadúce príznaky po nasledujúce dni, odporúčame vám navštíviť lekára, ktorý vám miesto poriadne vyšetrí.

Čo s vytiahnutým kliešťom?

Viete, čo robiť s vytiahnutým kliešťom? Možností je hneď niekoľko. V prvom rade je dôležité, aby ste tohto parazita nerozpučili medzi prstami. Mohol by totiž na vás preniesť nákazu. Odstráneného kliešťa môžete uchovať v plastovom vrecúšku, spolu s nejakým listom a zaniesť ho na rozbor do laboratórií. Tam zistia, či bol nakazený alebo nie, pričom je možné začať vďaka tomu aj skorú liečbu.

Facebook Comments