Skvelé nápady, dynamická a flexibilná práca, zodpovednosť, no tiež rešpekt a obľúbenosť v kolektíve. Kvalitní zamestnanci sú skutočne cenným aktívnom, ktoré nie je ľahké vymeniť. Pokiaľ ste sa rozhodli založiť živnosť, dá sa predpokladať, že skôr či neskôr zamestnáte nejakých ľudí. Čo však robiť v prípade, že si hodnoty Vášho zamestnanca všimla aj iná spoločnosť a chce ho pre seba? Hoci je Váš zamestnanec voči Vám lojálny, nie ste si istý, či si ho dokážete udržať? V nasledujúcich riadkoch prezradíme niekoľko tipov, ktoré môžu pomôcť, aby ste svojho špičkového zamestnanca nestratili.

1.      Buďte veľkorysý a chápavý

Aj keď Váš najlepší zamestnanec nemá ešte vlastnú rodinu, a teda nie je až tak silno zaneprázdnený rodinnými povinnosťami, buďte k nemu veľkorysý. Vďaka porozumeniu môžete získať jeho lojalitu v dlhodobom horizonte. Dovoľte zamestnancovi opustiť pracovisko, ak to naozaj potrebuje, skúste mu ponúknuť pružnú pracovnú dobu, prípadne mu môžete navrhnúť vykonávať určité úkony z domu. Neposielajte ho príliš často na pracovné cesty, počas ktorých musí cestovať v noci. Nevystrájajte kvôli dovolenke, na ktorú má každý zamestnanec nárok, navyše si ju po náročnej práci zaslúži. Toto všetko podporuje zdravú rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom. A čo takto odmena pri sobáši alebo narodení dieťaťa? Takto vyjadríte nielen to, že si chcete udržať schopných ľudí, ale aj svoj postoj k tradičným hodnotám.

2.      Vhodná kompenzácia

Dobrí zamestnanci si zaslúžia štedrý plat, no tiež isté výhody a uznanie. Nemusíte to preháňať, ale dajte im z času na čas vedieť, ako si ich prácu vážite. Povzbudivá komunikácia ich naštartuje k ďalšiemu výkonu. Ako to už býva, založenie s.r.o. nie je iba o Vás, pretože takto by ste nemohli byť nikdy úspešný a dobrý biznismen. Niektoré odborné smery majú tendenciu vyvíjať sa rýchlejšie ako ostatné. Umožnite svojim zamestnancov vzdelávať sa vo svojom odbore a ubezpečte sa, že ich plat korešponduje s bežnými trhovými sadzbami. Ak by totiž zamestnanec nadobudol pocit, že ho hlboko podceňujete, veľmi rýchlo by si zbalil svoje veci.

3.      Ponúknite niečo viac

Určite sa oplatí zaradiť do firemnej politiky napríklad malú finančnú injekciu na Vianoce alebo letnú dovolenku. Toto ale patrí medzi celkom bežné postupy. Ak sa chcete odlišovať od konkurencie a udržať si schopných ľudí, musíte byť oveľa kreatívnejší. Zaplaťte zamestnancom fitness centrum, hodiny jogy či pilates, masáž a podobne. Dokonca im môžete v letných mesiacoch skrátiť piatkový pracovný čas, ponúknuť bezplatne ovocnú misu, nápoje alebo kávu. Osvedčili sa aj kolektívne akcie, napríklad bowling alebo záhradná letná slávnosť. Pokiaľ má Váš top zamestnanec dieťa, ktoré sa práve chystá na vysokú školu, ponúknite mu študentskú pôžičku alebo študijný pobyt. Všetko závisí od Vašich možností, no zamestnanci vedia, čo si môžete dovoliť, preto sa budú tešiť z akejkoľvek úprimnej štedrosti.

4.      Manažérov vyberajte starostlivo

Pre kolektív nie je nič demotivujúcejšie, ako keď z niekoho spravíte manažéra iba pre jeho pekné oči. Manažéri vedú tím odborníkov, ktorí spoločne dozerajú na realizáciu projektu. Ich prednosťou by preto mali byť komunikačné schopnosti, ale tiež by mali vedieť všetko zorganizovať tak, aby sa dodržali termíny a požiadavky stanovené v projekte. Okrem toho musia byť ľudskí, prístupní a ochotní odpovedať na otázky svojich podriadených, ak je to treba. Nie všetci vedúci pracovníci sa hodia na post manažéra. Pristupujte preto k tomu zodpovedne, pričom prihliadajte na komunikačné a sociálne zručnosti adeptov. Často totiž nie je zárukou úspechu prax a vek, ale húževnatosť. Manažér totiž vystupuje aj ako mentor a tréner určitej skupiny, podporuje jej kariérny rast, tímovú prácu a lojálnosť k podniku. Možno by stálo za to prihlásiť potencionálnych uchádzačov na formálne školenie.

5.      Vytvorte zdravé pracovné prostredie

Pochvala a odmeny, no tiež dobre mienená kritika a rady, budú Vašich zamestnancov správne motivovať. Aby ste si však boli istý ich kvalitami, pýtajte sa tiež ostatných na ich názor, odpozorujte, čo na nich hovoria klienti a konkurencia. Podpora tímovej práce a spolupráce podporí zdravé pracovné prostredie. Zamestnanci sa nebudú stresovať kvôli nezmyselným penalizáciám. Viaceré štúdie dokázali, že spolupráca vedie k vyššej produktivite. Eliminujte stres na pracovisku a vytvorte z neho príjemné miesto, kde budú Vaši zamestnanci tráviť čas s radosťou.

Pokiaľ si teda chcete založiť živnosť, zabezpečte pre svojich zamestnancov pracovisko, na ktorom budú chcieť zostať. Potreby a túžby sa môžu u každého líšiť, no ak si chcete udržať schopných ľudí, musíte sa o ne hlbšie zaujímať. Prerokujte spoločne ciele a priority.

 

Foto:  © [alex.pin] / Dollar Photo Club

 

Share this article

Facebook Comments