Máte doma drevený nábytok, záhradný domček, plot alebo lavičku, ktorá už má čo to za sebou, no radi by ste jej dodali znova krásu? Vyberte si náter, ktorý ich nielen obnoví, ale ich aj ochráni pred nepriaznivým počasím a škodcami.

V prvom rade si pripravte podklad

Na to, aby ste mohli nanášať nový náter, budete musieť odstrániť ten starý. Vo väčšine prípadoch ho stačí odstrániť brúsnym papierom, no ak pracujete s veľkou plochou, tak vyberte iný spôsob a to napríklad vibračnú alebo kotúčovú brúsku. Po odstránení náteru musíte zvážiť, či je podklad kvalitný, pretože len v tom prípade dosiahnete pekný dekoratívny vzhľad. Povrch by mal byť hladký, rovný a bez rôznych nerovností. Ak sa vám zdá, že by ste ho mohli ešte vylepšiť, pokojne ho obrúste. Veľmi dôležitým krokom je aj komplexná ochrana proti biologickým škodcom. Tá je nevyhnutná najmä ak bude drevo umiestnené v exteriéri, kde bude vystavené rôznym nástrahám. Napadnuté drevo dokážete vyliečiť likvidačným napúšťadlom, ktoré pohodlne nanesiete štetcom.

Pred samotným skrášľovaním je dobré drevo vytmeliť a to najmä vtedy, ak sú v ňom vytrhané uzle alebo vlákna. Ak sa na povrchu nachádzajú väčšie nerovnosti, netmeľte ich naraz, ale radšej dva až trikrát tenšími vrstvami. Keď tmel stvrdne, miesto prebrúste a odmastite. Tento krok je dôležitý pre dokonalú priľnavosť náterov. Ak ste toto všetko zvládli, môžete sa pokojne pustiť do morenia. V prípade, že chcete najjednoduchšiu úpravu použite vodové, disperzné, liehové alebo lazúrovacie moridlo na drevo. Vďaka tomuto spôsobu sa rozširuje farebná škála a zvýrazní sa typická kresba dreva, po ktorej túžite. Moridlo môžete naniesť nielen štetcom, ale aj špongiou. Nezabudnite prebytočnú vrstvu odstrániť hneď po natretí, pretože inak ju už odtiaľ nedostanete.

Významným krokom pri skrášľovaní dreva je aj jeho lakovanie. To vám zabezpečí nielen krásu, ale aj dlhodobú ochranu. Nezabúdajte na to, že pri tejto práci by sa mala teplota pohybovať medzi 18 až 25 stupňami Celzia, vtedy sa vám bude pracovať najlepšie. Lak na drevo sa rovnako ako väčšina krycích náterov nanáša valčekom, štetcom alebo striekaním. Ak sa rozhodnete naniesť viacero vrstiev laku, každú jednu nechajte schnúť aspoň 5 hodín.

Kde zohnať potreby na lakovanie a morenie dreva?

Dôležité potreby na úpravu dreva zoženiete na bugy.sk. Nemusíte tak navštevovať žiadne predajne, ale všetko objednáte pohodlne cez internet a príde to k vám priamo domov. Okrem toho tam nájdete aj iný sortiment ako napríklad online drogériu, kozmetiku, slnečné okuliare a pomôcky pre domáce práce.

Share this article

Facebook Comments