Pneumatiky sú dôležitou časťou vozidla. Na ich kvalite a vlastnostiach závisia bezpečnostné a jazdné parametre auta. Skúsme sa spoločne zamerať na dezén a šírku pneumatík.

Kontrola dezénu pre bezpečnú jazdu

Dezén je vrchná časť behúňa pneumatiky. Práve táto časť sa dotýka vozovky a zabezpečuje kvalitu jazdy. Rozoznávame viacero typov dezénov. Symetrický sa môže meniť a otáčať podľa potreby. Asymetrický dezén musíte umiestniť správne na vnútornej i vonkajšej strane. Smerový dezén je potrebné umiestniť tak, aby sa dodržiaval smer otáčania. Najlepšie letné pneumatiky a ich zimné varianty vám zaručia lepšiu interakciu s povrchom cesty pri daždi alebo snehu. Na Slovensku vyhláška presne určuje minimálnu povolenú hĺbku dezénu. Pri letnej pneumatike by nemala byť hĺbka menej ako 1, 6 mm a na zimnej pneumatike 4 mm. Nestačí však len meranie dezénu. Ak cítite, že sa pneumatiky nedržia dobre na ceste, vymeňte ich za nové. Mali by ste tak spraviť každých 5 rokov. Životnosť pneumatík je závislá od spôsobu vašej jazdy, ale aj od ich kvality a prípadných výrobných chýb. Geometria a nastavenie kolies má tiež značný vplyv na zimné i letné pneumatiky. Takisto prehusťovania alebo naopak nízky tlak v gumách spôsobujú ich znehodnotenie.

Záleží na šírke pneumatík?

Neustále sa zväčšujúce automobily priniesli so sebou stále širšie a širšie pneumatiky. Ich šírka je hlavne otázkou vkusu, pretože vyzerajú lepšie.  Avšak test pneumatík ukázal, že aj ich jazdné vlastnosti sú v porovnaní s užšími variantmi lepšie. Širšie gumy sú potrebné na udržanie veľkých vozidiel na vozovke, napríklad pri veľkej rýchlosti v zákrute. Navyše brzdové kotúče sú na nových typoch áut väčšie a preto narastá i priemer pneumatík. Priľnavosť a stabilita takýchto pneumatík je oveľa vyššia ako u úzkych typoch. Na snehu a v spomínaných zákrutách vám vedia zachrániť život. Naopak pri daždi sú lepším pomocníkom pneumatiky užšie. Avšak široké gumy vám zaručia skvelé brzdné vlastnosti. Ich brzdná dráha je oveľa kratšia. Na druhej strane sú o niečo hlučnejšie, kvôli šírke a valivému odporu sa rýchlejšie opotrebia. Ich spotreba je tiež o niečo vyššia ako pri úzkych pneumatikách.  Ako sa teda rozhodnúť pri ich kúpe? Ak ste dizajnoví maniaci, jazdíte často v horách a milujete rýchlejší štýl jazdy, kupujte pneumatiky širšie. Ak chcete ušetriť pri ich kúpe, následne aj pri spotrebe paliva, máte radi tichú jazdu a bývate v nížinatej oblasti s množstvom zrážok, vsaďte na pneumatiky užšie.

 

 

 

Facebook Comments