Obezita patrí medzi závažné problémy, ktoré trápia nielen dospelých, ale i deti. Okrem vážnych zdravotných rizík, nadváha prináša i zhoršenie postavenia vášho dieťaťa v kolektíve, čo sa môže veľmi negatívne prejaviť na jeho sebavedomí. V súboji s obezitou dieťa len ťažko vyhrá samo. Potrebuje pomoc a podporu tých najbližších – rodičov.

Dôležité sú stravovacie návyky i pohyb

Medzi najčastejšie zdravotné problémy, ktoré nadváha spôsobuje sú kardiovaskulárne ochorenia, cukrovka, vysoký krvný tlak či bolesť kĺbov. Nadmerná telesná hmotnosť je totiž „vstupenkou“ k obezite v dospelosti. Je preto dôležité, uvedomiť si stravovacie návyky. Životný štýl rodiny sa totiž výrazne odrazí na zvykoch a návykoch vášho dieťaťa. Rodičia sú pre svoje deti ich príkladom a pokiaľ uvidia, že nezdravá strava a obezita sú súčasťou ich domácnosti, bude si myslieť, že je to v poriadku. Namiesto prejedania sa pred televíziou radšej vyrazte na spoločný výlet a venujte sa pohybovým aktivitám, ktoré prospejú celej rodine.

Ďalším dôležitým pravidlom je jedálniček. Už od útleho veku je potrebné určiť si pestrú a vyváženú stravu, pričom netreba zabúdať ani na konzumáciu ovocia a zeleniny. Nevypláca sa deti jednom odmeňovať (sladkosťami) alebo ich nimi trestať. Pri budovaní návykov pomáha spoločné stolovanie, spoločná príprava zdravej desiaty do školy či domáca strava.

Samozrejmosťou je i pitný režim, ktorý by mal byť bohatý na čistú vodu alebo čisté minerálny vody. Vyhýbajte sa sladeným nápojom a riedeným džúsom, ktoré predstavujú samé kalórie. Podporujte vaše deti v športoch a kontrolujte i to, koľko času strávia pred počítačom alebo televíziou. Dnešné moderné technológie majú totiž tiež výrazný vplyv na zdravie ľudí.

 

FOTO:  © [Photographer’s name] / Dollar Photo Club

Share this article

Facebook Comments