Hoci sa trh s ojazdenými autami aj vďaka internetu čistí od rôznych špekulantov a neférových predajcov, ľudia sú pri kúpe staršieho vozidla stále trochu nedôverčiví. Nie vždy je však kúpa nového automobilu tým najlepším riešením. Stačí nájsť férového obchodníka a ojazdené auto vám dokáže priniesť množstvo výhod. Ktoré to sú?

Atraktívna cena

Trochu zveličene sa hovorí, že nové vozidlo stratí tretinu svojej ceny hneď po tom, ako opustíte brány predajne. Ak ste limitovaný rozpočtom, práve ojazdené auto je pre vás správnou voľbou. Na trhu hravo nájdete vozidlá s vekom do 5 rokov, ktorých cena je aj o polovicu nižšia ako pri novom modeli. Samozrejme, musíte zohľadniť aj jeho stav a pred kúpou si ho obzrieť a vyskúšať aj na vlastnej koži. Ďalším plusom je, že takéto vozidlá máte k dispozícii okamžite a nemusíte čakať týždne, kým vám automobilka dodá ten vás vysnívaný kúsok.

Špičková výbava aj pri nižšom rozpočte

Hoci dnes majú aj vozidlá v základnej verzii pomerne slušnú výbavu, pri ojazdených autách si dokážete aj v rámci limitovaného rozpočtu dopriať skutočný komfort. Ak sa spoliehate na rokmi overenú kvalitu, ktorej funkčnosť je len minimálne limitovaná vekom, dokážete nájsť skutočne prémiové modely. S veľkou pravdepodobnosťou budú mať najazdený vyšší počet kilometrov, na druhej strane však získate prémiovosť najobľúbenejších značiek.

Možnosťou sú aj predvádzacie vozidlá

Veľmi zaujímavou možnosťou v kategórii ojazdených vozidiel sú predvádzacie autá. Modely, ktoré predajca využíval na prezentačné účely na rôznych výstavách, akciách či večierkoch. Takéto automobily majú najčastejšie najazdených do 30-tisíc km, sú v špičkovom technickom stave, najčastejšie ide o žiadané modely a dokážete ich kúpiť až o 15 – 20 % lacnejšie ako nové vozidlo. Autorizovaní predajcovia dokonca ponúkajú záruku, ktorá z týchto kúskov robí skutočne žiadaný tovar.

Žiadajte testovaciu jazdu

Pred kúpou ojazdeného auta sa snažte zistiť o ňom čo najviac informácií. Vozidlo bude najzhovorčivejšie práve pri testovacej jazde, pri ktorej vám môže prezradiť aj svoje najväčšie tajomstvá. Neodbite ju 10-minútovým krúžením okolo bloku, vyskúšajte auto v meste, mimo neho a sústreďte sa na zvuk motora, ako sa rozbieha, ako brzdí, ako reaguje prevodovka. Jednoducho majte oči aj uši nastražené, testovacia jazda vám prezradí viac ako akékoľvek slová.

Na otázku, či kupovať radšej nové, alebo ojazdené autá, neexistuje univerzálna odpoveď. Vždy je to otázka priorít. Ak je pre vás dôležitá cena, túžite po špičkovej výbave, no ste limitovaný rozpočtom, staršie vozidlo je pre vás ideálnou voľbou.

Facebook Comments