Kedysi platilo, že ostrovčeky a barové pulty sú doménou veľkých kuchýň. Toto pravidlo je dnes už našťastie prežitkom a nemusíte sa na neho vôbec viazať, ak rekonštruujete alebo plánujete novú kuchyňu skromnejších rozmerov.

Barové pulty sú dnes uznávané renomovanými dizajnérmi pre svoju praktickosť a hodia sa, prekvapivo, všade – a to aj do malých kuchýň alebo všade tam, kde chcete vizuálne oddeliť kuchynskú časť a jedáleň či obývací priestor. Poradíme vám, či je tento doplnok kuchyne vhodný aj pre vás.

Kuchynské ostrovčeky a barové pulty zažívajú v posledných rokoch obrovský boom a niet divu. V posledných rokoch totiž veľmi rastie popularita prepájania kuchynského priestoru s jedálenskou časťou a obývacou izbou. Vzniká tak veľký a vzdušný elegantný priestor, ktorý plní funkciu kuchyne, a zároveň obytnú a oddychovú funkciu.

Barové pulty sa osvedčujú práve ako vizuálne prehradenie týchto dvoch zón a skvele sa hodia do malých bytov. Pult vám totiž môže nahradiť i jedálenský stôl so stoličkami – môžete sa pri ňom najesť, pripravovať na ňom suroviny na varenie alebo na ňom skladovať rôznych kuchynských pomocníkov, ktorých potrebujete mať po ruke.

Ďalšou výhodou je, že sa barové pulty hodia prakticky kamkoľvek do kuchyne. Zvlášť pri malých kuchyniach sa často stavajú do pravého uhla, ako pokračovanie kuchynskej linky a rozšírenie pracovného priestoru. Získate tak väčšiu plochu, ale napríklad tiež ďalšie úložné priestory naviac – ak si vyberiete barový pult so zabudovaným priestorom.

Vo veľkých kuchyniach, prepojených s jedálňou alebo obývacou izbou, stoja barové pulty často uprostred miestnosti a vytvárajú samostatný ostrovček. Hlavnou výhodou barových pultov je, že predstavujú skvelé riešenie pre úsporu miesta a efektívne využitie priestoru. Ponúkajú možnosti stolovania a čiastočne dokážu pomôcť aj s vyriešením úložných priestorov. Z hľadiska konštrukcie vyzerajú esteticky a priamo vyzývajú k  posedeniu pri káve alebo raňajkách.

Barové stoličky

Vysoké barové stoličky neodmysliteľne patria k barovému pultu. Veľkosťou, tvarom a konštrukciou by sa mu mali prispôsobiť, preto ich vyberajte až vo chvíli, kedy budete mať vybratý pult a budete poznať jeho presné rozmery. Všeobecne optimálna výška barových stoličiek je šesťdesiat až osemdesiat centimetrov, od pultu by mali byť vzdialené zhruba tridsať centimetrov.

Najčastejšie sa vyrábajú z kovu – odporúčame zaobstarať si stoličky s operadlom, aby vás pri dlhšom sedení nebolel chrbát. Kuchynský pult je totiž obľúbeným miestom pre relaxáciu a komunikáciu, napríklad s hosťami, ktorí čakajú, až im hostiteľ prichystá občerstvenie.

Vďaka tomuto interiérovému riešeniu už nemusia vaše konverzácie viaznuť ani v tejto prípravnej fáze. A to práve vďaka rozumne vybudovanému prepojeniu kuchyne a obývacieho priestoru. V menších bytoch môže zároveň kuchynský pult slúžiť ako jedálenský stôl, preto sa oplatí investovať do kvalitnej konštrukcie stoličky tak, aby vášmu telu poskytla žiadúcu oporu.

Facebook Comments