shutterstock_223336375Golf, spočiatku zábava dostupná len bohatým, sa stáva jedným z najrozšírenejších športov na celom svete. Noví hráči i milovníci golfu neustále pribúdajú a stávajú sa závislými na pôžitku z tejto vznešenej hry. Aj vy ste sa rozhodli golfu venovať a premýšľate nad tým, čo práve potrebujete? V tom prípade ste tu správne. Nasledovné tipy vám určite pomôžu.

Tip č. 1 – Golfová palica

Každý golfista musí jednoznačne vlastniť tú správnu golfovú palicu, ktorá zodpovedá jeho zručnostiam, schopnostiam a skúsenostiam v hre. Áno, je to tak. Existujú totiž palice pre amatérov – kovové drivery, ktoré vám vďaka svojej váhe poskytnú výhodu a pomôžu vám presnejšie mieriť. Rovnako si môžete zadovážiť typ golfovej palice – železo, ktorý sa používa do vzdialenosti 180 metrov a má vyšší odpal. Palica wedge sa používa pre krátke, vysoké a veľmi presné rany, zatiaľ čo putter slúži k doklepnutiu loptičky do jamky.

Ak ste momentálne zmätení z toľkého množstva informácii, najideálnejšie je navštíviť golf shop, kde vám poradia a pomôžu, čo presne sa pre vás hodí a čo je zatiaľ zbytočné kupovať.

Tip č. 2 – Golfové topánky

Mnohí z vás sa z tejto rady možno usmejú a povedia si, že normálne športové tenisky budú viac ako len postačujúce. Nie je to však pravda. Pokiaľ chcete hrať golf v teréne a nie vo vnútri na kdejakých simulátoroch, potrebujete obuv pevnú, ktorá vám pri chôdzi pomôže a nebude na prekážku. Za jesenných a daždivých dní to kvôli tej nesprávnej obuvi môže byť dokonca nebezpečné. Prečo? Golfové topánky majú totiž vylepšené podrážky – obsahujú takzvané spiky či hroty, ktoré zabránia šmyku. Existujú spiky kovové a plastové. V dnešnej dobe sa viac používajú práve plastové spiky, ktoré nepoškodzujú golfové ihriská tak ako spiky kovové. Dobrá správa je, že pokiaľ sa vám spiky opotrebujú, nemusíte hneď kupovať nové topánky. Práve naopak, stačí si len dokúpiť náhradné spiky!

Ak však stále topánky so spikmi nechcete, zadovážte si aspoň topánky s tvrdou podrážkou, ktorá obsahuje rôzne tvarované výstupky. Tie síce nie sú na príliš kopcovitý terén ideálne, ale na rekreačnú hru vám budú stačiť.

Tip č. 3 – Golfová loptička

Medzi materiály, z ktorých sa golfová loptička vyrába patrí napr. balata, ktorá sa nachádza na povrchu, ide o hmotu najdrahšiu, avšak veľmi kvalitnú. Ďalším materiálom je surlyn, ktorý je najviac používaný a odolný voči sekom a úderom. Loptičky zo surlynu ale nie je veľmi vhodné používať na jamkovisku, respektíve na najnižšej pokosenej tráve, pretože sú na ňom menej presné.

Oba materiály sú však, samozrejme, obohacované ďalšími prísadami. Ide konkrétne o elastomer, ktorý vlastnosti surlynu a balaty krásne zjednotí či zylin, dodávajúci loptičke odolnosť a tvrdosť.

Ako inak, aj tu sa rozlišuje to, či ste začiatočník alebo profesionálny hráč. Ak ste začiatočník, odporúča sa zadovážiť si golfovú loptičku z jadra mäkšieho (gumového). Pre profesionála, ktorý zo všetkých vlastností loptičky uprednostní dĺžku jej doletu, sa viac hodí jadro tvrdšie (titánové).

Ak ste teda načerpali dostatok informácií o hre a potrebných pomôckach, vyberte sa do obchodu, kde vám s radosťou poradia. A my Vám teda prajeme veľa šťastia vo vašom golfovom dobrodružstve.

Facebook Comments