Normálna, mastná alebo suchá … typov pleti je niekoľko a každý z nich si vyžaduje inú starostlivosť. Aj keď je viac ľudí, ktorých trápi mastná alebo aknózna pleť zameriame sa teraz na ľudí, ktorí majú problémy so suchou pleťou. Ako sa správne starať o suchú pleť?

Suchá pleť

Drsná, šupinatá a suchá pokožka  sú typickými znakmi suchej pleti. Okrem týchto prejavov sa môžu pridať aj ďalšie ako pocit napnutia, popraskaná pokožka či pocit svrbenia. Tento typ pleti pôsobí staršie a je aj náchylnejší na skoršiu tvorbu vrások. Suchá, podráždená a citlivá pokožka má sklon k atopii. Rosacea, alebo začervenanie pleti je ďalším problémom, s ktorým sa tento typ pleti musí vysporiadať.

Suchá pleť obsahuje menej lipidov a teda aj menej kožného mazu. Pokožka stráca ochrannú bariéru a je náchylnejšia na vznik rôznych infekcií a podráždení.

Kozmetika na suchú pleť

Ak máte suchú pleť dajte si záležať na výbere kozmetických produktov. Základom dôkladnej starostlivosti o suchú pokožku je dostatočná hydratácia a premasťovanie. Zamerajte sa na kozmetiku s hydratačnými zložkami a ceramidmi.

Hydratačné účinné látky pleť hydratujú, zvláčňujú ju a vyhladzujú. Hydratovaná pokožka je aj odolnejšia voči infekciám a zápalom.

Ceramidy patria do skupiny lipidov. Na povrchu pokožky vytvoria ochranný film čím zabraňujú strate vlhkosti z povrchu kože. Pokožka je tak dlhšie hydratovaná, jemná a pružná. Zároveň je vďaka ceramidom chránená pred patogénmi zvonku.

Čomu sa vyhnúť pri starostlivosti o suchú pleť?

Vyhnite sa hlavne produktom, ktoré obsahujú mydlo, parfum či alkohol. Práve tieto zložky pokožku vysušujú a zhoršujú problémy, ktoré so suchou pleťou máte.

Ak vás trápi akné používajte kozmetiku proti akné opatrne. Väčšina kozmetiky na mastnú až aknóznu pleť obsahuje látky, ktoré znižujú tvorbu kožného mazu. Ich účinkom sa stav suchej pleti môže ešte zhoršiť.

Facebook Comments